Fasolka szparagowa po chłopsku
Chociaż fasolka szparagowa jest przez wielu z nas ceniona za swoje smaczne i zdrowotne właściwości, to jednak najczęściej przyrządzamy ją w formie dodatku do dań obiadowych. W takiej wersji podajemy ją usmażoną z bułką tartą na maśle.
Fasolka szparagowa może jednak stać się głównym składnikiem pysznego i pożywnego posiłku, który z powodzeniem zastąpi nam obiad lub kolację. To danie ma zdecydowanie więcej zalet: jest proste w przygotowaniu i powstanie z kilku łatwo dostępnych składników. Przygotujemy je w ekspresowym tempie nawet wtedy, kiedy nie mamy zbyt wiele czasu. Fasolka swą nazwę zawdzięcza obecności cebuli i kiełbasy – to znakomite połączenie tradycyjnych smaków, w nowej odsłonie. Możemy wykorzystać ulubiony rodzaj kiełbasy albo ten, który akurat mamy w lodówce.
No i warto wiedzieć, że fasolka szparagowa jest niezwykle zdrowa – duża ilość witamin i minerałów, a także pozytywny wpływ na układ pokarmowy sprawiają, że fasolka może być jedzona przez wszystkich członków rodziny.
Jedzona regularnie pozwala zmniejszyć poziom cholesterolu, zapobiec wielu chorobom, w tym również nowotworowym, a także wzmocnić odporność. Ponadto jest lekkostrawna i niskokaloryczna. Dzięki błonnikowi fasolka ułatwia trawienie, zawiera też spore ilości potasu, magnezu czy kwasu foliowego. Mogą ją jeść kobiety w ciąży, diabetycy (niski indeks glikemiczny) oraz osoby, w których diecie brakuje żelaza.
Składniki fasolki szparagowej
Przygotowanie tego dania wymaga zaledwie kilku składników: pół kilograma fasolki szparagowej, cebula, dwie łyżki masła, 200 g kiełbasy, łyżka bułki tartej, dwa litry wody i sól.
Przepis na fasolkę szparagową
Przygotowania zaczynamy od oczyszczenia fasolki i pokrojenia jej w kawałki. W garnku zagotowujemy wodę, a gdy zacznie wrzeć, wrzucamy fasolkę. Gotujemy na małym ogniu aż do momentu, w którym fasolka będzie miękka, wówczas odcedzamy. Kiełbasę i cebulę kroimy w kostkę i wrzucamy na patelnię, po krótkim przesmażeniu dokładamy fasolkę, wrzucamy też masło i tartą bułkę. Smażymy przez pięć minut, fasolka powinna być zrumieniona. Smacznego!